Padlock APECS PDR-50-70 (00023101)
| Weight | 0,67 kg |
|---|---|
| Frost Resistance | Yes |
| Anti-vandal | No |
| Fire-resistant | No |
| Lock Length | 103mm |
| Outdoor Use | Yes |
| Shackle Diameter | 11,5mm |
| Lock Width | 71mm |
| Shackle Material | Hardened steel |
| Inner Shackle Height (when closed) | 36mm |
| Key Type | English |
| Body Material | Cast iron |
| Type of Security Mechanism | Cylinder |
| Automatic | Yes |
| Packing | Blister |
| Number of keys | 3 |
12
People watching this product now!
SKU:
00023101
Category: PDR series
Description
-The lock body is made of laminated steel.
-Used to secure doors, cabinets, and chests of drawers.
Security features of this model:
-Hardened steel shackle
-Double-sided locking
-Sawing resistance
The lock offers increased corrosion resistance and is suitable for extreme weather conditions.
